Dňa 5.12.2012 sa v hoteli Sheraton Bratislava uskutočnila prvá slovenská evaluačná konferencia pod názvom „Hodnotenie Štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu na Slovensku: skúsenosti a trendy“. Konferenciu organizoval Centrálny koordinačný orgán Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR v spolupráci so Slovenskou evaluačnou spoločnosťou. Konferencie sa zúčastnilo viac ako 80 účastníkov – pracovníkov štátnej správy, akademického, súkromného aj tretieho sektora.
Cieľom konferencie bolo sprostredkovať vzájomnú výmenu doterajších skúseností, prístupov a výsledkov hodnotení na Slovensku a v zahraničí. Odzneli na nej príspevky, ktoré predstavili „praktické“ skúsenosti z hodnotení realizovaných na Slovensku aj v zahraničí. Svoje skúsenosti prezentovali účastníci z Riadiacich orgánov Operačných programov, UNDP, Svetovej banky, akademického, súkromného sektora a neziskových organizácií.
Konferenciu otvoril Generálny riaditeľ Sekcie koordinácie fondov EÚ na MDVRR (CKO) Juraj Gmiterko a vedúca oddelenia hodnotenia CKO Anna Hrončáková.
Prvý blok prezentácií bol zameraný na hodnotenia dopadov. Ekonóm Joost de Laat zo Svetovej banky hovoril o možnostiach využitia hodnotení dopadov s použitím kontrafaktuálu. Manažér evaluácie z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Vladimír Bořík prezentoval Pilotné hodnotenie dopadov vybraných nástrojov aktívnej politiky trhu práce. České skúsenosti s hodnotením štrukturálnych fondov konfrafaktickými metódami ponúkol Jan Brůha zo spoločnosti IREAS.
Nasledoval blok prezentácií o ex ante hodnotení: János Matolcsy z KPMG Maďarsko hovoril o príprave na nasledujúce programové obdobie, Karol Frank z Ekonomického ústavu SAV hovoril o modelovaní dopadov oneskoreného čerpania štrukturálnych fondov v SR. Ďalší český príspevok o problémoch hodnotení založených na dôkazoch predniesol Jan Vozáb z Berman Group, s.r.o.
Popoludní predstavil Ctibor Košťál z SGI maticu na hodnotenie rizík projektov použiteľnú pre verejnosť. Prezentácia Alexandra Fröhlicha zo Slovenskej evaluačnej spoločnosti sumarizovala počty realizovaných hodnotení. O očakávaní nárastu počtu evaluácií – evaluačnej vlne, hovoril Martin Obuch zo spoločnosti Consulting Associates, s.r.o.
Záverečný blok bol tematický – venoval sa hodnoteniu projektov zameraných na Marginalizované rómske komunity. Prvé skúsenosti z tvorby rámca hodnotenia projektu MPC Vzdelávaním pedagogických zamestnancov k inklúzii MRK predstavila Iveta Kovalčíková z Prešovskej univerzity. Jaroslav Kling z UNDP prezentoval výsledky nového hodnotenia ESF projektov z OP ZaSI zameraných na Rómov. Záverečné dve prezentácie pracovníkov Etnologického ústavu SAV predstavili hodnotenia realizované pre Fond sociálneho rozvoja – výskumník Tomáš Hrustič hovoril o hodnotení terénnej sociálnej práce v marginalizovaných osadách a riaditeľka ústavu Tatiana Podolinská o prieskume efektu pastoračných aktivít na Rómov.
Po každej prezentácii nasledovala diskusia, často aktívna a živá..
Prezentácie nájdete tu:
Alexander Fröhlich, Slovenská evaluačná spoločnosť, Stav hodnotení na Slovensku (PDF, 2233KB)
Martin Obuch, Consulting Associates s.r.o., Slovensko – čakanie na evaluačnú vlnu (PDF, 3798KB)